Our range of products include white uhmwpe rod, flat uhmw sheet, white uhmw bush, white uhmwpe sheet and round uhmwpe rods.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Diameter(mm) | 10-100 DIA |
| Color | White |
| Brand | 6 Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1.5 m |
| Diameter | 2 inch |
| Shape | Round |
| Elongation | 11% |
| Tensile Strength | 110 Mpa |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 405 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 1 m |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 5 m |
| Color | white |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 6sigma |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Material | UHMWPE |
| Size | 5x4 feet |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | 6 Sigma |
| Color | White |
| Feature | Wear Resisting |
| Thickness | 4 mm |
| Shape | Rectangular |
| Tensile Strength | 50 Mpa |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Diameter(mm) | 10 mm |
| Length | 100 mm |
| Diameter | 6 mm |
| Color | White |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 80 |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India