Leading Manufacturer of ptfe teflon bush, ptfe sheet: 300 x 300 mm 12 mm, ptfe sheet : 300 x 300 mm 10 mm, ptfe sheet: 300 x 300 mm 5 mm, ptfe sheet: 300 x 300 mm 25 mm and ptfe sheet: 300 x 300 mm 30 mm from Palghar.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Bush Length | Customized |
| Material | Plastic |
| Shape | Circular |
| Color | White |
| Packaging Type | box |
₹ 3820 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 12 mm |
₹ 3585 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5960 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 25 mm |
₹ 5960 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 30 mm |
₹ 5960 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5250 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 18 mm |
₹ 4760 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 16 mm |
₹ 7170 / Kg Get Latest Price
| Size | 300x300 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 22 mm |
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Material | PTFE |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 8 mm |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Sheet Size | 600 x 600 mm |
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Color | White |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 10 mm |
₹ 82 / Meter Get Latest Price
| Size/ Diameter | 2.5 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Construction |
| Color | White |
| Brand | 6 Sigma |
| Elongation | 12% |
| Material | PTFE |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE |
| Color | WHITE |
| Shape | SQUARE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE |
| Color | WHITE |
| Shape | SQUARE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE |
| Color | WHITE |
| Shape | SQUARE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Material | PTFE (Teflon) |
| Diameter | 3 inch |
| Shape | Round |
| Brand | 6 Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3 m |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 2 inch |
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Color | White |
| Tensile Strength | 100 Mpa |
| Brand | 6 Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Elongation | 10% |
| Length | 3 m |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 80 |
| usage | Industrial |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 5 mm |
| Cross Section | 2 mm |
| Material Grade | Virgin PTFE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 80 mm |
| Tensile Strength | 120 Mpa |
| Elongation | 12% |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | PTFE |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| PTFE grade | Virgin PTFE |
| Nominal size | 1 inch |
| Pressure rating | 10 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Material | PTFE Teflon |
| Brand | 6 Sigma |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Color | White |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 15 inch |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Brand | 6 Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 8 inch |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Teflon |
| Thickness (in mm) | 0.5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE (Teflon) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | ROUND |
| Color | White |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 42 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE (Teflon) |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| Color | White |
| Packaging Type | box |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE (Teflon) |
| Usage/Application | all |
| Shape | round |
| Color | Black |
| Packaging Type | box |
₹ 2125 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 20 mm |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Size | 2x4 feet |
| Brand | 6 Sigma |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 8 mm |
| Material | Teflon |
| Feature | Wear Resisting |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Plain |
| Tensile Strength | 110 Mpa |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Outer Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 1mm-30mm |
| Brand | 6 Sigma |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Tensile Strength | 110 Mpa |
| Elongation (%) | 10% |
| Hardness | 60 Shore A |
| Material | PTFE |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1975 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 18 mm |
₹ 2425 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 22 mm |
₹ 2785 / Piece Get Latest Price
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 24 mm |
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.5 mm |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 4 mm |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1.5 mm |
₹ 1790 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 16 mm |
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE |
| Size | 150 x 3 mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 12 mm |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India