Prominent & Leading Manufacturer from Palghar, we offer silicone red rubber washer, black round silicone rubber washer, silicone rubber washer, silicon rubber washer, silicone rubber profiles and silicone rubber o ring.
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 2 inch |
| Temperature Range | 150-170 |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 12 mm |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Red |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 110 Mpa |
| Shape | Round |
| Diameter | 30 mm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 1 inch |
| Temperature Range | 150-170 |
| Hardness | 60 Shore A |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Brand | Viton |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Black |
| Diameter | 50 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Our company has achieved widespread recognition in providing Black Round Silicone Rubber Washer.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Silicone Rubber |
| Washer Size | 1/4 inch |
| Temperature Range | -40 to 200 C |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | 6 Sigma |
| Hardness | 60 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Weather Resistance | Yes |
| Temperature Resistance | Yes |
| Diameter | 60 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Food Grade Silicone |
| Washer Size | 1 inch |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | silicone |
| Usage | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Hardness | 65 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Orange |
| Size | 24x2 inch |
| Brand | 6 Sigma |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Temperature | 180 Degree Celsius |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 12 mm |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Brand | 6 Sigma |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Silicone Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Diameter | 55 mm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 38 / Meter Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Material | Silicone Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 6 Sigma |
| Color | Orange |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 120 Mpa |
| Elongation | 10% |
| Width | 2 inch |
| Length | 36 inch |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Color | Orange |
| Material | Silicone Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3.5 inch |
| Length | 2 m |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Sealing |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Silicone Rubber |
| Color | Black |
| Hardness | 60 Shore A |
| Elongation (%) | 10% |
| Working Temp (deg. Celsius) | 120 Degree Celsius |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3 m |
| Width | 2.5 inch |
| Tensile Strength | 250 Mpa |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Silicone Rubber |
| Brand | 6 sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Elongation | 12% |
| Tensile Strength | 120 Mpa |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Diameter | 75 mm |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile |
| Color | Black |
| Hardness (Shore) | 40 Shore A |
| Brand | 6 Sigma |
| Section Shape | Round |
| Diameter | 35 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Material | Silicone Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silicon |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silicon |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| usage | Industrial |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 245 / Meter Get Latest Price
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Material | silicone |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 112 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | Circular |
| Usage/Application | Sealing Properties |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 12 mm |
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | Circular |
| Usage/Application | Sealing Properties |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 14 mm |
₹ 19 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | Circular |
| Usage/Application | Sealing Properties |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
₹ 575 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Sealing Applications |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Size | 26 mm |
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Sealing Applications |
| Country of Origin | Made in India |
| product Thickness | 8 mm |
₹ 395 / Meter Get Latest Price
| Color | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| Material | Silicone |
| Usage/Application | Sealing Applications |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Thickness | 22 mm |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Silicone |
| Diameter | 30 mm |
| Color | Red |
| Hardness | 60 Shore A |
| Brand | 6 Sigma |
| Thickness | 10 mm |
| Section Shape | Round |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silicon |
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Shape | round |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | o ring |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Silicon |
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silicon |
₹ 22 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 30 x 3 |
| Thickness | 4 mm |
| Color | White |
| Material | Silicon |
₹ 11 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Silicon |
₹ 15 / Meter Get Latest Price
| Profile Shape | U Shape |
| Grade | Industrial |
| Hardness | 65 Shore A |
| Material | Silicone Rubber |
| Packaging Type | Box |
| Color | white |
| Usage/Application | industrial |
| Brand | 6Sigma |
₹ 36 / Meter Get Latest Price
| Material grade | Silicone sponge |
| Material | silicone |
| Hardness | 20 Shore A |
| Thickness | 5 mm |
| Color | red |
| Packaging Type | box |
| Application | Food pharma |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | rubber |
| Packaging Type | Packet |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Thickness | 4 mm |
₹ 55 / Meter Get Latest Price
| Size | 1-30mm |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Silicon |
| Unit Length | 50meter |
| Hollow Sections | Circular |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Meter
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | White |
| Material | Silicone |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India