Our range of products include teflon washer manufacturer, teflon gasket washer, teflon washer s, teflon ptfe washers, ptfe teflon washer and ptfe washer ..
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 3 mm |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Material | teflon |
| Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 3 mm |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Material | teflon |
| Usage | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 95-100 |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Material | PTFE/Teflon |
| Usage | Pharma/Fabricator |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 6 mm |
| Outer Diameter | 12.5 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Material | teflon |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 0.30 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 4 mm |
| Outer Diameter | 9 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Material | PTFE/TEFLON |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 90-95 |
| Material | PTFE / TEFLON |
| Usage | INDUSTRIAL |
| Application | PHARMA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 95-100 |
| Material | teflon/PTFE |
| Usage | Pharma/fabricator/Industrial |
| Application | industries |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Color | White |
| Inner Diameter | 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Shape | Round |
| Elongation (%) | 11% |
| Hardness (shore ) | 40 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 55 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Usage/Application | Automobile Industry |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.6 mm |
| Material | PTFE |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 95-100 |
| Material | teflon/ PTFE |
| Usage | pharma/fabricator |
| Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Hardness | 95-100 |
| Material | TEFLON/PTFE |
| Usage | pharma/fabricator |
| Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Teflon |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Brand | 6 Sigma |
| Number Of Holes | 8 |
| Thickness | 16 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 85 mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Material | PTFE (Teflon) |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Maximum Melting Temperature | 200 Degree Celsius |
| Elongation | 12% |
| Hardness | 90 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 40 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Material | TEFLON |
| Country of Origin | Made in India |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India