Prominent & Leading Manufacturer from Palghar, we offer 10mm neoprene rubber washer, neoprene rubber strip and 80mm neoprene rubber o rings.
₹ 3.5 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Neoprene Rubber |
| Washer Size | 3/8 inch |
| Temperature Range | -20 to 90 C |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness (Shore A) | 70 Shore A |
| Tensile Strength | 200 Mpa |
| Diameter | 30 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Shape | Round |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Neoprene Rubber |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Usage | Automobile |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Neoprene Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 15 mm |
| Width | 3 inch |
| Elongation | 10% |
| Tensile | 250 Mpa |
| Length | 10 m |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 80 mm |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Neoprene Rubber |
| Shape | Round |
| Hardness | 40 Shore A |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India