Prominent & Leading Manufacturer from Palghar, we offer round rubber tube, epdm rubber gasket, epdm rubber profile, black epdm rubber tube, black epdm rubber strip and epdm rubber o ring.
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Hollow Sections | Circular |
| Shape | round |
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | EPDM Rubber |
| Gasket Type | Ring Gasket |
| Hardness | 70 Shore A |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Meter Get Latest Price
| Material | EPDM Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Hardness (shore) | 60 Shore A |
| Color | Black |
| Elongation (%) | 10% |
| Brand | 6 Sigma |
| Purity (%) | 98% |
| Temperature Range | 120 Degree Celsius |
| Length | 10 feet |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 45 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile |
| Brand | 6 Sigma |
| Color | Black |
| Material | EPDM Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 4 inch |
| Elongation | 15 % |
| Shape | Round |
| Tensile Strength | 300 Mpa |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | EPDM Rubber |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 30 mtr |
| Width | 3 inch |
| Elongation | 10 % |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Hardness | 70 Shore A |
| Material | EPDM Rubber |
| Shape | Round |
| Packing Type | Packet |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 15 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Material | EPDM |
| Hollow Sections | Circular |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | epdm |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | EPDM |
| Hollow Sections | Circular, Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Material | EPDM |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India