Prominent & Leading Manufacturer from Palghar, we offer white nylon rod, nylon round rod, white nylon bush, 30mm white nylon bush, nylon rubber sheet and cast nylon sheet.
₹ 330 / Kg Get Latest Price
| Nylon Grade | Nylon 6 |
| Rod Diameter | 10 mm |
| Rod Length | 1 m |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Water Absorption | Yes |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 4 inch |
| Elongation | 10% |
| Tensile Strength | 100 Mpa |
| Length | 1 m |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Length | 100 mm |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Diameter | 6 mm |
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
₹ 17 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Bush Length | 1/2 inch |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Color | White |
| Packaging Type | box |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 20 mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Brand | 6 Sigma |
| Thickness | 12 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
| Elongation | 10 % |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Color | White |
| Size | 5x3 feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Water Absorption (%) | 10% |
| Tensile Strength | 100 Mpa |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Nylon |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Thickness | customized |
| Color | white |
| Size | customized |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India