Pioneers in the industry, we offer 28mm nitrile rubber o rings, nitrile rubber profile, nitrile rubber strip, nitrile rubber tube, nitrile rubber washer and nitrile rubber o ring 40 x 5 from India.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Nitrile Rubber |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Hardness (A) | 70 Shore A |
| Elongation (%) | 12% |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 200 Mpa |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Diameter | 28 mm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brand | 6 Sigma |
| Shape | Round |
| Hardness | 80 Shore A |
| Elongation (%) | 20% |
| Material | Nitrile Rubber |
| Tensile Strength | 400 Mpa |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 100 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Brand | 6 Sigma |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Nitrile Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 350 Mpa |
| Elongation | 10% |
| Thickness | 10 mm |
| Width | 2.5 inch |
| Length | 8 m |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 70 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | Nitrile Rubber |
| Usage/Application | Industrial |
| Unit Length | 3 m |
| Brand | 6 Sigma |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Hardness | 60 Shore A |
| Elongation | 10 % |
| Thickness | 20 mm |
| Size | 1 inch |
| Diameter | 2 inch |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 4.5 / Piece Get Latest Price
| Washer Material | Nitrile Rubber |
| Washer Size | 1/2 inch |
| Temperature Range | -20 to 80 C |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Hardness (Shore A) | 70 Shore A |
| Weather Resistance | Yes |
| Temperature Resistance | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Tensile Strength (Mpa) | 250 Mpa |
| Diameter | 50 mm |
| Packaging Type | Plastic Packet |
| Shape | Round |
| Brand | 6 Sigma |
| Material | Nitrile Rubber |
| Thickness (Millimeter) | 10 mm |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| Color | Black |
| Packaging Type | box |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Color | black |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | Nitrile |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Hollow Sections | Circular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Diameter (mm) | 70 mm |
| Hardness (Shore A) | 70 Shore A |
| Brand | 6 Sigma |
| Packaging Type | Box |
| Material | Nitrile Rubber |
| Elongation | 12 % |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round/Circular |
| Usage/Application | Electrical |
| Color | Black |
| Customization Available | YES |
| Business Type | Manufacturer |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | 6sigma |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 53 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Color | black |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | round |
| Packaging Type | box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Inner Diameter | 20 inch |
| Color | black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 21 / Piece Get Latest Price
| Material | (NBR) Nitrile |
| Inner Diameter | 8 inch |
| Color | black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Packaging Type | Bundle |
| Hardness (Shore A) | 30 Shore A |
| Material | Nitrile Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
| Elongation | 12% |
| Diameter | 15 mm |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Meter
₹ 345 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Circular, Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 140 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Circular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 240 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Hollow Sections | Circular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 88 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Hollow Sections | Circular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Circular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Circular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Material | nitrile |
| Hollow Sections | Circular |
| Country of Origin | Made in India |
Ashish Jain (Proprietor)
6 Sigma Enterprises
504, 5th Floor, M B Tower, Mb Estate, Ram Mandir, Virar West
Palghar - 401303, Maharashtra, India